sobota, 27, listopad 2021

Z energią w tle

 
z energia w tleRozwój cywilizacyjny, który miał nam zapewnić lepszą jakość życia, stał się źródłem jednego z największych obecnie problemów naszej Ziemi. Uczniowie klasy 5a Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince wraz z opiekunami Jadwigą Łękawską i Agnieszką Śmiłowską wzięli udział w wycieczce, której tematem przewodnim były odnawialne źródła energii.

Energetyczne zasoby nieodnawialne naszej planety ciągle się kurczą i pociągają za sobą ogromne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Uczniowie ZS w Męcince prowadzą kampanię energetyczną, której celem jest uświadomienie potrzeby energii i rozwoju źródeł odnawialnych. W czwartek 30 marca zwiedzili zaporę na Nysie Szalonej w Słupie, która zaliczana jest do Małych Elektrowni Wodnych o mocy 35 kW. Kierownik Jerzy Szełemiej w interesujący sposób opowiedział o pracy turbin i oprowadził uczniów po tamie. Atrakcją było zejście do wnętrza budowli i obejrzenie urządzeń hydrotechnicznych oraz wszystkiego, co zapora kryje w środku.
Na wzgórzu nad zalewem stoi także jedyna w okolicy elektrownia wiatrowa o mocy 160 kW. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali metalowego kolosa.
Top!
Top!