niedziela, 05 kwiecień 2020 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka

Gminna Biblioteka Publiczna w Męcince
Męcinka 10 , Tel. 76 870 86 11
59-424 Męcinka
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 12.00 – 20.00
Środa: 10.00 – 18.00
Piątek: 8.00 – 16.00

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Piotrowicach
Piotrowice 113, tel. 76 870 88 13
Godziny otwarcia:
Wtorek, czwartek: 8.30 – 16.30

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Przybyłowicach
Przybyłowice 19, tel. 76 873 84 64
Godziny otwarcia :
Środa : 13.00 – 18.00
Piątek : 13.00 – 18.00

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Pomocnem
Pomocne 51, tel. 76 870 89 24
Godziny otwarcia:
Wtorek: 14.00 – 19.00
Czwartek: 12.00 – 17.00


Biblioteka to nie tylko książki i miejsce, w którym się je czyta lub wypożycza. W GBP w Męcince oraz w filiach organizowane są zajęcia w czasie ferii oraz wakacji, przedstawienia teatralne, wspólne czytania oraz zajęcia plastyczne a także wiele innych form pracy z mieszkańcami gminy Męcinka.
Odbywają się tutaj również lekcje biblioteczne, zwiedzanie biblioteki, podczas których dzieci dowiadują się, jak zostać czytelnikiem biblioteki i korzystać z księgozbioru. Pracownicy GBP w Męcince z dużym zaangażowaniem i pomocą wspierają oraz aktywnie uczestniczą w imprezach kulturalnych na terenie gminy, podczas których organizują konkursy z nagrodami, wystawy i kiermasze książek.

W bibliotekach w miesiącu grudniu odbywały się zajęcia z dziećmi " Robimy ozdoby świąteczne".
W czasie tych zajęć dzieci wykonały : kartki świąteczne, bombki, bałwanki, aniołki, choinki i stroiki.

Pracownicy bibliotek życzą wszystkim czytelnikom, aby świąteczny czas przepełniony był radością, ciepłem i rodzinną atmosferą , niech przyniesie odpoczynek i chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków oraz energię i pomyślność na cały 2020 Rok.

Dnia 3 grudnia 2019r. kierownik GBP w Męcince Elżbieta Chodor oraz babcie przedszkolaków odwiedziły przedszkole w Męcince.

W czasie spotkania czytano dzieciom bajki: Tupcio Chrupcio- Mama idzie do pracy; Wesoła zagródka, Bajeczki o księżniczkach.

Dzieci wykazały duże zainteresowanie bajkami i odpowiadały na zadawane pytania. Spotkanie zakończyło się poczęstowanie dzieci słodyczami.

Dnia 10 października grupa teatralna KOKON z Krakowa przedstawiła w GOKE bajkę "Królewna o złotym sercu". Na przedstawienie kierownik GBP zaprosił dzieci ze żłobka, przedszkola i klas I-III. Również w Szkole Podstawowej w Piotrowicach przedstawiono w/w bajkę. Zaproszone dzieci bardzo gorąco i entuzjastycznie wraz z aktorami uczestniczyli w przedstawieniu. Bajka ta pokazała problemy nietolerancji i braku akceptacji dla odmienności, uczyła szacunku i otwartości na drugiego człowieka.

Po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w Filii GBP w Piotrowicach czytano "Katarynkę" Bolesława Prusa, należącą do kanonu naszej literatury.

W tym roku to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. Dobra pani- Eliza Orzeszkowa;
2. Dym - Maria Konopnicka;
3. Katarynka - Bolesław Prus;
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków ( ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)- Bruno Schulz;
5. Orka- Władysław Stanisław Reymont;
6. Rozdziobią nas kruki, wrony...Stefan Żeromski;
7. Sachem - Henryk Sienkiewicz;
8. Sawa - ( z cyklu: Pamiętniki Soplicy )- Henryk Rzewuski.

Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style- od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne - "ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury". Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, zwrócić uwagę na ludzką krzywdę i nie zapomnieć o naszej historii. Nowele te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny.

Uczestnikami spotkania w bibliotece dnia 12 września byli uczniowie klas VII i VIII oraz zaproszeni goście: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jolanta Cisoń, kierownik GBP Elżbieta Chodor, a całą inicjatywę przygotowały nauczycielki p. Bożena Moderacka i p. Nina Wiktorowska. Uczniowie po przeczytaniu lektury zaprezentowali katarynki, które wykonali samodzielnie. Polonistka p. Nina Wiktorowska opracowała karty pracy z mapami myśli, które na podstawie przeczytanej lektury uzupełniali uczniowie.

W miesiącach- lipcu i sierpniu we wszystkich placówkach bibliotecznych naszej gminy, odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży.

Były to głównie zajęcia plastyczne wykonywane różnymi technikami, gry i zabawy, czytanie i oglądanie bajek, nauka pieczenia ciasta.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady

logo

Fundusze Europejskie

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie